Na czym opiera się idea zabiegów stymulacyjnych?
Ludzki organizm charakteryzuje się naturalną zdolnością do regeneracji, ale ma ona swoje granice. Nie znaczy to jednak, że nie można jej wspomagać. W ostatnich latach w medycynie estetycznej rozwija się trend zabiegów stymulacyjnych. Pobudzają one naturalne procesy samoodnowy w skórze, dzięki czemu nabiera ona młodszego i zdrowszego wyglądu. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym opiera się idea zabiegów stymulacyjnych i jakie substancje się w nich wykorzystuje oraz wymieniamy wskazania do tego typu terapii.
Zabiegi z zastosowaniem stymulatorów tkankowych
Zabiegi stymulacyjne polegają na zastosowaniu stymulatorów tkankowych. To preparaty zawierające substancje biologicznie aktywne, które wprowadzane są pod skórę za pomocą iniekcji. Ich zadaniem jest pobudzenie fibroblastów, komórek tkanki łącznej występujących w skórze właściwej, do produkcji kolagenu i elastyny oraz innych składników macierzy pozakomórkowej skóry. Prowadzi to do poprawy jędrności, elastyczności i nawilżenia skóry. Dzięki temu, że działanie stymulatorów tkankowych opiera się na aktywacji naturalnych procesów organizmu, efekty ich stosowania są długotrwałe, a ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych jest znacznie ograniczone.
Różnica między stymulatorami tkankowymi a wypełniaczami
W medycynie estetycznej szeroko wykorzystuje się wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy. Pozwalają one na wypełnienie zmarszczek i bruzd, zapewniając niemal natychmiastowy efekt poprawy wyglądu skóry. Stymulatory tkankowe działają w inny sposób – nie mają bezpośredniego efektu wypełniającego, lecz stymulują komórki do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, co skutkuje stopniową poprawą stanu skóry. W przypadku zabiegów stymulacyjnych na efekt trzeba poczekać dłużej, ale jest on bardziej długotrwały, a niektórzy oceniają go również jako bardziej naturalny.
Rodzaje stymulatorów tkankowych
Istnieje wiele rodzajów stymulatorów tkankowych, które można podzielić na kilka grup ze względu na wykorzystywane substancje. Pierwszą z nich stanowią preparaty na bazie kwasu L-polimlekowego, naturalnie występującego w ludzkim organizmie. Pobudzają one fibroplasty do produkcji kolagenu i elastyny, co pozwala odbudować ubytki tkankowe, a w efekcie poprawić kontur twarzy i przywrócić skórze jędrność.
Kolejną grupę stymulatorów tkankowych stanowią peptydy biomimetyczne. To krótkie łańcuchy aminokwasów, będących podstawowym budulcem białek. Wraz z wiekiem ich ilość maleje, a procesy ich syntezy spowalniają. Podskórna aplikacja peptydów biomimetycznych, stanowiących połączenie nieusieciowanego kwasu hialuronowego oraz aminokwasów, pobudza komórki skóry do odnowy włókien kolagenowych i elastyny.
W medycynie estetycznej stosuje się także stymulatory tkankowe zawierające atelokolagen. Podobnie jak kwas L-polimlekowy i preparaty aminokwasowe pobudzają one fibroplasty do wytwarzania kolagenu, a dodatkowo stymulują produkcję nowych fibroblastów, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Ponadto zabiegi regeneracyjne wykonuje się z zastosowaniem preparatów zawierających hydroksyapatyt wapnia czy polikaprolakton.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu stymulacyjnego
Wskazaniami do zabiegu stymulacyjnego są:
- zmarszczki na twarzy, szyi, dekolcie,
- utrata jędrności i elastyczności skóry,
- sucha i odwodniona skóra,
- szara, ziemista cera,
- zaburzone kontury twarzy,
- blizny,
- rozstępy,
Przeciwwskazaniami do zabiegu stymulacyjnego są:
- ciąża i okres laktacji,
- problemy skórne w miejscu planowanego zabiegu,
- choroby autoimmunologiczne,
- stany zapalne,
- cukrzyca,
- alergia na którykolwiek składnik preparatu.
Przed poddaniem się zabiegowi stymulacyjnemu konieczna jest konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Zapoznaje się on z problemem Pacjenta, ocenia stan jego skóry, wyklucza ewentualne przeciwwskazania i dobiera odpowiednią metodę leczenia.