Skip to content

Toksyna botulinowa

Czym jest toksyna botulinowa (botox) i do czego służy?

Botox, inaczej zwany toksyną botulinową, podany miejscowo hamuje wydzielanie neuroprzekaźnika, w efekcie czego zablokowane zostaje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
Zadaniem botoksu jest wygładzenie i usuwanie zmarszczek mimicznych. Toksyna botulinowa osłabia czasowo mięśnie górnej części twarzy, która po zabiegu wygląda na zrelaksowaną, nie tracąc zupełnie charakterystycznej dla siebie mimiki – nie ma mowy o tak zwanym „efekcie maski”.

Jak wygląda zabieg?
Za pomocą cienkiej igły lekarz wstrzykuje toksynę botulinową (botoks) Typu A w odpowiednie miejsca, wybrane zależnie od oczekiwanego efektu. Substancja czasowo osłabia przewodnictwo nerwowo-mięśniowe odpowiedzialne za skurcz mięśni na okres 4-6 miesięcy. W tym czasie skóra „odpoczywa”, zmarszczki zostają wygładzone, a twarz odzyskuje zdrowy i promienny wygląd.

Ile trwa zabieg?
Od 30 minut do 60 minut.

Efekty zabiegu
Rezultaty usuwania zmarszczek widoczne są po około 7 dniach. Efekty utrzymują się od 4 do 6 miesięcy, a wraz z kolejnymi zabiegami czas działania botoksu wydłuża się. Po zabiegu można od razu wrócić do swoich zajęć.

Wskazania
– zmarszczki mimiczne (tzw. kurze łapki wokół oczu);
– zmarszczki palacza (wokół ust);
– zmarszczki na czole;
– lwia zmarszczka (bruzda pomiędzy brwiami);
– opadające powieki i kąciki ust.

Przeciwwskazania
– ciąża i karmienie piersią;
– stosowanie niektórych antybiotyków i leków antykoagulacyjncyh;
– choroba w trakcie zabiegu;
– niektóre choroby neurologiczne;
– zaburzenia krzepnięcia krwi;
– brak konsultacji zabiegu z lekarzem.