Skip to content

ZABIEG SCULPTRA – KWAS POLIMLEKOWY

Czym jest Sculptra i do czego służy?

Sculptra to innowacyjny zabieg medycyny estetycznej, który służy do bezoperacyjnego liftingu twarzy. Polega na wykorzystaniu unikalnych właściwości kwasu L-polimlekowego. To substancja naturalnie występującego w ludzkim organizmie, która pobudza procesy produkcji kolagenu, dzięki czemu przywrócona zostaje utracona objętość tkanek. Preparat Sculptra stosowany jest w terapiach ujędrniających skórę i zabiegach przeciwstarzeniowych. Pozwala pozbyć się zmarszczek i usunąć defekty związane z zanikiem tkanki tłuszczowej na twarzy.

Zabieg Sculptra jest bezpieczny, ponieważ podczas jego wykonywania do organizmu nie są wprowadzane żadne obce substancje – kwas L-polimlekowy ma na celu jedynie pobudzić naturalne procesy regeneracyjne skóry. Działanie preparatu jest rozłożone w czasie, dlatego polecany jest on osobom, które liczą na stopniowy efekt, a nie gwałtowną zmianę w wyglądzie od razu po opuszczeniu gabinetu.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg Sculptra jest mało inwazyjny. Na godzinę przed rozpoczęciem procedury lekarz aplikuje na skórę krem znieczulający, aby Pacjent nie czuł ukłuć. Następnie za pomocą cieniutkich igieł, które praktycznie nie pozostawiają śladów po wkłuciu, preparat jest wstrzykiwany pod skórę w odpowiednie miejsca na twarzy Pacjenta. W celu rozprowadzenia substancji lekarz przez około 10 minut wykonuje delikatny masaż okolic nakłuć.

Efekty zabiegu

Sculptra działa dwuetapowo – w pierwszej fazie wypełnianie zmarszczek związane jest z objętością preparatu. Po kilku dniach następuje cofnięcie korekcji – zawarta w żelu wody wchłania się, a cząsteczki kwasu polimlekowego pobudzają produkcję kolagenu i w naturalny sposób odbudowują skórę. W efekcie objętość twarzy zostaje przywrócona, zmarszczki wypłycają się, a skóra jest odmłodzona w wyniku naturalnych procesów samoregeneracji.

Efekty zabiegu Sculptra są długotrwałe i utrzymują się od 2 do 5 lat. Trwałość rezultatów zależy od wielu czynników: wieku Pacjenta, kondycji jego skóry oraz stylu życia. Średnio należy wykonać 2-4 zabiegi w odstępie 4 tygodni – dokładny plan leczenia opracowuje lekarz. W celu utrwalenia i pogłębienia efektów zaleca się powtarzać zabieg 1-2 razy w ciągu roku.

Ile trwa zabieg?

Procedura zazwyczaj zajmuje nie więcej niż pół godziny.

Postępowanie po zabiegu

Przez 14 dni po zabiegu Pacjent powinien samodzielnie wykonywać masaż okolicy nakłuć dwa razy dziennie.

Powikłania po zabiegu

Zabieg jest mało inwazyjny i powikłania po nim występują bardzo rzadko. Mogą pojawić się jednak zaczerwienienia, zasinienia, obrzęki czy dyskomfort w miejscu nakłuć, które ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. W celu złagodzenia obrzęków zaleca się unikanie słońca oraz stosowanie zimnych okładów.

Wskazania:

  • zapadnięte policzki;
  • zmarszczki nosowo-wargowe;
  • zmarszczki marionetkowe (bruzdy w kącikach ust);
  • zmarszczki na policzkach i podbródku;
  • utrata objętości skóry twarzy.

Przeciwwskazania:

  • uczulenie na kwas polimlekowy;
  • stan zapalny skóry;
  • trądzik;
  • opryszczka;
  • skłonność do występowania blizn przerostowych.