Skip to content

MEDYCYNA REGENERACYJNA

Medycyna regeneracyjna, nazywana również naprawczą, to dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Jej celem jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu w celu odtworzenia uszkodzonych tkanek poprzez zastępowanie starych i chorych komórek przez nowe. Medycyna regeneracyjna znajduje w wielu dziedzinach klinicznych, takich jak ortopedia, chirurgia czy stomatologia. Coraz większą popularność zdobywa też estetyczna medycyna regeneracyjna, której celem jest poprawa kondycji skóry i utrzymanie jej młodego wyglądu przez dłuższy czas. W naszej klinice medycyny estetycznej w Warszawie oferujemy szeroką gamę zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej dostosowanych do potrzeb różnych Pacjentów.

Medycyna naprawcza z zastosowaniem komórek macierzystych

Medycyna naprawcza opiera się w dużej mierze na wykorzystywaniu komórek macierzystych. To grupa pierwotnych komórek, które charakteryzują się zdolnością do nieograniczonej liczby podziałów i przekształcania w inne typy komórek. To właśnie z nich składa się ludzki zarodek w najwcześniejszej fazie rozwoju. W dorosłym organizmie człowieka komórki macierzyste stanowią swego rodzaju naturalną „rezerwę” – gdy specjalistyczne komórki zostaną uszkodzone lub zużyte, zajmują się one ich uzupełnieniem, różnicując się i tworząc bardziej wyspecjalizowane komórki. Ze względu na swoje właściwości komórki macierzyste znalazły szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, gdzie wykorzystuje się je do wspierania naturalnych procesów regeneracji organizmu.

Mezoterapia komórkami macierzystymi i czynnikami wzrostu

Popularnym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej jest mezoterapia komórkami macierzystymi i czynnikami wzrostu. Polega na pobraniu od Pacjenta niewielkiej ilości krwi, która jest następnie odwirowywana i przetwarzana w specjalnym aparacie. Umożliwia to uzyskanie wysokiej koncentracji komórek macierzystych i czynników wzrostu. Tak uzyskany preparat jest podawany w skórę techniką mezoterapii lub za pomocą specjalnej kaniuli.

Mezoterapia komórkami macierzystymi znajduje zastosowanie głównie w poprawie kondycji i wyglądu twarzy. Do spodziewanych rezultatów zaliczyć można dogłębne odżywienie i regenerację skóry, poprawę jej jędrności i elastyczności oraz redukcję nawet głębokich zmarszczek. W celu uzyskania satysfakcjonujących efektów zaleca się wykonanie serii trzech zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni.

Autologiczna tkanka tłuszczowa – lipotransfer

Innym zabiegiem z zakresu medycyny regeneracyjnej wykorzystującym właściwości komórek macierzystych jest lipotransfer, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej. Zabieg ten polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsca, gdzie występuje jej nadmiar, odpowiednim jej przygotowaniu poprzez oczyszczenie i filtrację, a następnie wszczepieniu w miejscu wymagającym korekty.

Lipotransfer autologicznej tkanki tłuszczowejg pozwala na wypełnienie ubytków w skórze i jej kompleksową rewitalizację. Zabieg zalecany jest w wypadku ubytku tkanki tłuszczowej z okolic twarzy, zaburzonego owalu twarzy, utraty jędrności i elastyczności skóry oraz zmarszczek i blizn. Efekty widoczne są już po jednej procedurze.

Zabieg osoczem bogatopłytkowym

W ramach medycyny regeneracyjnej wykonuje się także zabieg osoczem bogatopłytkowym. Wykorzystuje się w nim krew Pacjenta, najczęściej pobraną z żyły łokciowej, która jest odwirowywana w celu odseparowania otocza bogatypłytkowego. Tak przygotowany preparat jest podawany podskórnie w okolicę poddawaną regeneracji.

Zabieg osoczem bogatopłytkowym zaleca się w przypadku drobnych zmarszczek, blizn, utraty sprężystości skóry, osłabionych i wypadających włosów oraz podrażnieniach po innych zabiegach medycyny estetycznej. Optymalne efekty pojawiają się po około 3 miesiącach. Zabieg można powtarzać co kilka miesięcy.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej. Zapraszamy na konsultację, podczas której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i zaleci najlepszą metodę leczenia.