Medycyna estetyczna a kosmetologia – dlaczego nie należy mieszać tych pojęć?
We współczesnym świecie, w którym dbanie o wygląd zewnętrzny jest bardzo ważne, pojęcia medycyny estetycznej oraz kosmetologii często bywają ze sobą mylone. Warto jednak zrozumieć, że są to dwie odrębne dziedziny, a każda z nich ma swoje specyficzne cele i metody działania. W tym artykule przyglądamy się różnicom pomiędzy medycyną estetyczną a kosmetologią i wyjaśniamy, dlaczego nie należy mieszać tych pojęć, aby uniknąć nieporozumień i błędnych oczekiwań ze strony klientów lub pacjentów.
Czym jest medycyna estetyczna?
Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się poprawą wyglądu zewnętrznego pacjentów poprzez niwelowanie oznak starzenia, korygowanie defektów czy usuwanie niedoskonałości. Zabiegi te mają na celu przede wszystkim poprawę jakości życia pacjenta, podniesienie jego samooceny i ogólnego poczucia własnej wartości. W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej medycyna estetyczna koncentruje się na małoinwazyjnych metodach, takich jak stosowanie wypełniaczy skórnych i botoksu, nici liftingujących czy lasera. Zabiegi medycyny estetycznej mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarzy posiadających odpowiednie wykształcenie medyczne.
Czym jest kosmetologia?
Kosmetologia to dział dermatologii zajmujący się badaniem, opisywaniem, leczeniem i pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci. Podobnie jak medycyna estetyczna ma na celu zwiększenie atrakcyjności ludzkiego ciała. Obejmuje szeroki zakres usług, takich jak zabiegi pielęgnacyjne twarzy, dłoni i stóp z zastosowaniem peelingów, maseczek czy kremów, a także zabiegi upiększające: manicure, pedicure czy poprawa wyglądu i kondycji włosów. W przeciwieństwie do medycyny estetycznej kosmetologia nie obejmuje zabiegów inwazyjnych, a więc przerywających ciągłość tkanek, jak również wykonywanych z zastosowaniem wyrobów medycznych. Zabiegi kosmetyczne może wykonywać zarówno osoba z wykształceniem medycznym, jak i niemedycznym: magister kosmetologii lub technik kosmetolog.
Przykłady zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii
Aby lepiej zobrazować różnice między tymi dwiema dziedzinami, wyjaśniamy, jakie zabiegi mogą być wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej, a jakie w kosmetycznym.
Jeśli chodzi o zabiegi na twarz, w naszym gabinecie medycyny estetycznej w Warszawie wykonujemy iniekcje z zastosowaniem kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej, stymulatorów tkankowych czy nici liftingujących. Nasi lekarze przeprowadzają także zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego i CO2, ultradźwięków czy fal radiowych. W gabinetach kosmetycznych można z kolei skorzystać z nieinwazyjnych zabiegów na twarz, takich jak peelingi mechaniczne, nawilżanie skóry preparatami na bazie kwasu hialuronowego czy nakładanie maseczek. Oferują one także masaże czy hennę brwi i rzęs.
Jeżeli chodzi o zabiegi na ciało, to gabinety medycyny estetycznej, takie jak nasz, oferują między innymi lipotransfer (przeszczep tłuszczu), HIFU (rozbijanie komórek tłuszczowych) czy karboksyterapię (wstrzykiwanie dwutlenku węgla). W gabinecie kosmetycznym można zaś zdecydować się na zabiegi nawilżające, złuszczające i pielęgnujące, takie jak masaże czy okłady. Zarówno w gabinecie medycyny estetycznej, jak i kosmetycznym można poddać się depilacji. Lekarz może jednak przeprowadzić zabieg za pomocą lasera, a kosmetolog z zastosowaniem wosku lub innej nieinwazyjnej metody.
Choć medycyna estetyczna i kosmetologia diametralnie się różnią i nie należy ich mylić, obie dziedziny mają swoje zastosowania. Z zabiegów kosmetycznych można korzystać regularnie, aby odżywiać i pielęgnować skórę, paznokcie i włosy, ponieważ nie ingerują one w ludzkie ciało. Ich celem jest profilaktyka przeciwstarzeniowa i poprawa wyglądu. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zalecane są z kolei dopiero po uwidocznieniu się pierwszych oznak starzenia, a więc po 25-30 roku życia, gdy na skórze pojawiają się zmarszczki, przebarwienia i inne niedoskonałości.