W jaki sposób medycyna regeneracyjna wykorzystuje komórki macierzyste?
Komórki macierzyste są coraz szerzej wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej. I nic dziwnego, bo mają unikatowe właściwości, a ich pozyskiwanie staje się coraz prostsze. Czym charakteryzują się komórki macierzyste i w jaki sposób są wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej?
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste to grupa najbardziej pierwotnych komórek ludzkiego organizmu. Wyróżnia je zdolność do namnażania i różnicowania się przez potencjalnie nieograniczony czas. Mogą przekształcać się w różne rodzaje wyspecjalizowanych komórek, które stają się budulcem danej tkanki lub narządu. Biorą udział w naturalnych procesach naprawczych organizmu, zastępując obumarłe lub zniszczone komórki, dzięki czemu tkanki mogą funkcjonować, jak należy, a homeostaza organizmu pozostaje nienaruszona. Nie mają właściwości immunogennych, więc można je przeszczepić nie tylko samemu dawcy, ale również innym osobom.
Ze względu na zdolność do różnicowania wyróżnia się komórki macierzyste:
- totipotencjalne – mogą zmieniać się w komórki dowolnego typu. Występują na początku życia płodowego (zygota, blastula);
- pluripotencjalne – mogą przekształcać się we wszystkie komórki z wyjątkiem totipotencjalnych. Pojawiają się we wczesnym życiu zarodkowym. W dorosłym organizmie znajdują się w szpiku kostnym;
- multipotencjalne – różnicują się tylko w te komórki potomne, które charakteryzują się podobnymi właściwościami do nich – na przykład z komórek macierzystych szpiku kostnego mogą powstać tylko komórki krwi. Znajdują się w szpiku, krwi pępowinowej, jelitach, skórze i mózgu;
- unipotencjalne – różnicują się wyłącznie w komórki określonego typu. Podczas życia płodowego występują w dużej liczbie we wszystkich narządach, a w dorosłym organizmie ich ilość jest mniejsza.
Ponadto komórki macierzyste można podzielić ze względu na źródło pochodzenia. Wyróżnia się komórki zarodkowe, płodowe i dorosłe.
Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej
W szeroko rozumianej medycynie regeneracyjnej komórki macierzyste wykorzystuje się w różnego rodzaju zabiegach mających na celu przyspieszenie gojenia ran i regeneracji tkanek organizmu. Stosuje się je w wielu dziedzinach medycyny, takich jak:
- ortopedia – wspomagają leczenie urazów chrząstek i więzadeł, stanów zapalnych czy chorób zwyrodnieniowych stawów;
- chirurgia – pomagają w leczeniu owrzodzeń oraz pooperacyjnych urazów i uszkodzeń skóry;
- stomatologia – wspierają procesy gojenia i regeneracji po zabiegach implantacji i z zakresu chirurgii stomatologicznej.
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej wykorzystywane są z kolei w eksperymentalnych terapiach dziecięcego porażenia mózgowego i stwardnienia rozsianego bocznego.
Komórki macierzyste w medycynie estetycznej
Komórki macierzyste znalazły również zastosowanie w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się je w różnego rodzaju zabiegach, których celem jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry w celu wymiany uszkodzonych i obumarłych komórek na nowe. Terapie z użyciem komórek macierzystych znajdują zastosowanie w korekcji zmarszczek, poprawie owalu twarzy, usuwaniu przebarwień, leczeniu blizn czy redukcji rozstępów.
W estetycznej medycynie regeneracyjnej wykorzystuje się głównie komórki macierzyste pobierane z krwi i tkanki tłuszczowej Pacjenta. Po pobraniu umieszcza się je w specjalnej wirówce, która oddziela komórki macierzyste od pozostałych składników. Uzyskany w ten sposób preparat jest podawany w określone miejsce techniką mezoterapii lub za pomocą specjalnej kaniuli. Zabiegi z zastosowaniem komórek macierzystych są krótkie, a od razu po ich zakończeniu można wrócić do codziennej aktywności.
W naszej klinice medycyny estetycznej w Warszawie oferujemy szereg zabiegów z zakresu estetycznej medycyny regeneracyjnej. Zapraszamy na konsultację, podczas której lekarz pozna Twoje oczekiwania i zaproponuje najlepszą metodę terapii.