Skąd biorą się zmarszczki?
Zmarszczki są jednym z pierwszych, a jednocześnie najbardziej widocznych objawów starzenia się skóry. Zaczynają uwidaczniać się już od około 25. roku życia, a z wiekiem pojawia się ich coraz więcej i stają się coraz bardziej zauważalne. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, czym tak właściwie są zmarszczki, skąd się biorą oraz jak sobie z nimi radzić.
Czym są zmarszczki?
Zmarszczki to zagniecenia lub zagłębienia skórne będące efektem naturalnych procesów starzenia się komórek skóry. Wraz z wiekiem obniża się poziom kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze właściwej. Prowadzi to do spadku jej elastyczności i powstawania ubytków. Początkowo zmarszczki są widoczne przede wszystkim w miejscach, gdzie tkanka podskórna jest najcieńsza – na czole, wokół oczu, dekolcie, grzbiecie dłoni; z czasem pojawiają się także w innych miejscach.
Przyczyny powstawania zmarszczek
Wyróżnia się kilka rodzajów zmarszczek, które różnią się między sobą przyczynami powstawania:
- Zmarszczki mimiczne – każdego dnia kurczymy mięśnie twarzy nawet kilkanaście tysięcy razy. Początkowo pojawiają się jedynie podczas „pracy” twarzy i mają charakter dynamiczny – po ustaniu grymasu skóra wraca do poprzedniego położenia. Z czasem się jednak utrwalają i zmieniają się w statyczne, nie znikając w momencie zmiany mimiki. Przyczyną tego stanu rzeczy jest utrata kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego.
- Zmarszczki grawitacyjne – zaczynają pojawiać się po 40. roku życia w wyniku osłabienia włókien sprężystych. Skóra poddaje się grawitacji i zaczyna „obwisać”, co prowadzi do powstawania i utrwalenia się bruzd wargowo-nosowych, zmarszczek na policzkach czy tak zwanych linii marionetki, czyli zmarszczek przebiegających od kącików ust w dół twarzy. Stają się szczególnie zauważalne w okresie menopauzy.
- Zmarszczki wywołane fotostarzeniem się skóry – słońce jest niezbędne do życia, ale w nadmiarze promienie UVA i UVB uszkadzają struktury włókien kolagenowych i przesuszają skórę. Zmarszczki posłoneczne najczęściej mają postać drobnych linii zlokalizowanych na szyi i dekolcie. Mogą współwystępować z charakterystycznymi przebarwieniami i brązowymi plamkami powstającymi w wyniku zaburzenia równowagi produkcji melatoniny.
- Zmarszczki senne – powstają w wyniku odgniatania się skóry twarzy podczas snu. Mogą przyjmować różną postać w zależności od pozycji snu i pojawiać się asymetrycznie, gdy śpimy częściej na jednym boku. Zwykle są to wertykalne i ukośne odkształcenia na wysokości skroni, na czole, policzkach, szyi i dekolcie. U młodych osób zmarszczki senne wygładzają się w ciągu dnia, ale wraz z wiekiem ulegają utrwaleniu.
- Zmarszczki o podłożu hormonalnym – w okresie okołomenopauzalnym dochodzi do nagłego spadku poziomu estrogenów. Prowadzi to do spłycenia granicy między skórą a naskórkiem, czego efektem jest pogorszenie transportu substancji odżywczych do głębszych warstw skóry. Do zmarszczek o podłożu hormonalnym zalicza się przede wszystkim zmarszczki atroficzne, które przybierają postać drobnych zmarszczek i linii na powierzchni twarzy, szyi i dekoltu.
Jak radzić sobie ze zmarszczkami?
Współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg metod korekcji zmarszczek. W naszej klinice w Warszawie redukcję zmarszczek często wykonujemy przy użyciu toksyny botulinowej, czyli botoksu. Jej działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni, czego powoduje ich rozluźnienie i wygładzenie skóry. Popularne jest także wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. To substancja, która występuje naturalnie w ludzkiej skórze. Wiążę wodę, sprawiając, że skóra staje się bardziej napięta i nawilżona. Do usuwania zmarszczek wykorzystuje się też inne techniki, takie jak zabieg laserem, mezoterapia, nici liftingujące czy peelingi chemiczne. Zapraszamy na konsultację w naszej klinice w celu dobrania najodpowiedniejszej metody.