JESTEŚ W DOBRYCH
RĘKACH
Umów się na wizytę:
Tel. (+48) 693 553 521
Tel. (+48) 691 054 696

Fakty i mity o toksynie botulinowej

 

medycyna estetyczna warszawa lublin (1)

Jeszcze 10 lat temu mówiło się, że można nią wygładzać zmarszczki tylko w górnej części twarzy.

Najlepsze, najpewniejsze i najbezpieczniejsze efekty osiągniemy używając botoks właśnie w górnej części twarz, czyli w okolicach oczu, czoła oraz obszarze między brwiami. Ostatnio z dobrymi efektami zabiegom z botoksem poddaje się także dolną część twarzy. Najpopularniejsze obszary w tej części to broda, mięśnie żwacze, i kąciki ust.

Jakie są mniej klasyczne oraz nowe zastosowania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej?

Dosyć często, szczególnie w okresie letnim, stosuje się toksynę botulinową w okolicach pach, rąk oraz stóp w celu leczenia nadpotliwości.

Co oznacza sławne „przebotoksowanie” twarzy i kto jest na nie szczególnie narażony? Czy to kwestia ilości podanego preparatu czy częstotliwości wykonywania zabiegów?

Nieumiejętne podanie toksyny botulinowej sprawia, że twarz nieruchomieje, skóra staje się zbyt napięta, a powieki opuchnięte. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do asymetrii twarzy. Aby uniknąć takich powikłań, należy zastosować kilka prostych zasad. Po pierwsze, botoksu nie powinno podawać się częściej niż co trzy miesiące. Po drugie, zabieg musi wykonać doświadczony lekarz. Tylko zbyt częste aplikowanie botoksu, w złych okolicach i przez niewykwalifikowaną osobę, może spowodować niepożądane efekty. Przy dobrze wykonanym zabiegu, przeszklonym lekarzu, rozsądnej pacjentce i odpowiednich wskazaniach takie niebezpieczeństwo praktycznie nie występuje.

Czy mięśnie odzwyczajają się od normalnej pracy przy wielokrotnym podaniu? Czy potem wrócą do normalnej aktywności i jak długo im to zajmie?

Przy właściwym podaniu toksyny botulinowej nie ma ryzyka, ze mięśnie ulegną osłabieniu lub zanikowi. Istotne jest, aby podać odpowiednią ilość, w odpowiedni sposób i w dobrze dobranych odstępach czasowych. Co ciekawe, toksyna botulinowa pomaga nam również w odzwyczajeniu się od mimowolnych skurczów mięśni, czyli mówiąc potocznie – marszczenia się. To prawdziwe wybawienie dla osób, które cały czas marszczą czoło lub okolicę między brwiami, gdzie z wiekiem uwidacznia się tzw. „lwia zmarszczka”. Dzięki botoksowi można odzwyczaić się od tego postarzającego nawyku w przeciągu 2-3 lat.

Co można zrobić, gdy coś pójdzie nie tak i efekt jest inny niż się spodziewaliśmy? Jakie jest ryzyko pojawienia się niechcianych rezultatów zakładając, że wybieramy doświadczonego lekarza?

Wybierając doświadczonego lekarza minimalizujemy ryzyko, zwłaszcza, jeśli zabieg wykonuje się na tych standardowych, zalecanych obszarach twarzy. W przypadku pojawienia się niepożądanych efektów ubocznych (np. w wyniku nieprawidłowego podania preparatu), możemy próbować te zmiany korygować – jeżeli nie minęło więcej niż 2-3 tygodnie od zabiegu. A jeśli minęło, to musimy czekać, aż efekt minie. Trwa to zazwyczaj ok. 3-6 miesięcy.

Czasem również niechciane efekty wynikają z zachowania pacjentów, którzy nie słuchają zaleceń lekarza.